Badanie komputerowe stóp statyczne i w trakcie chodzenia

W Centrum Medycznym Stanley najważniejsze jest zdrowie naszych pacjentów dlatego też wprowadziliśmy kompleksową opiekę medyczną polegającą na tym, że do każdego pacjenta podchodzimy indywidyalnie i holistycznie tzn. całościowo.

Badanie komputerowe stóp jest jednym z badań diagnostycnych, które wykonujemy osobno jak i jako część sesji diagnostycznej, aby pacjent mógł być przebadany "od stóp do głów". 

Dlaczego warto je zrobić?

Jest to badanie z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu komputerowego wsparte technikami tradycyjnymi. Podstawą jest komputerowa platforma (podobaroskop), badająca rozkład nacisku na podeszwową stronę stopy. Na podobaroskopie możemy badać obciążenia stóp podczas stania (badanie statyczne) i podczas chodu (badanie dynamiczne).
Do badania wykorzystujemy także podoscaner, dzięki któremu widać miejsca styku stopy z podłożem, a tym samym wysklepienie łuków stopy, ustawienie pięt w odciążeniu i obciążeniu. Podoscaner to udoskonalenie tradycyjnego podoskopu. Podczas badania obraz stóp jest skanowany, automatycznie przetwarzany i transmitowany do komputera.

Powinniśmy zwracać uwagę na każdą asymetrię pojawiającą się w budowie i funkcji stóp: różnice w kształcie, długości stóp jak i całych kończyn dolnych, różnice w stawianiu stóp podczas chodzenia jak i na utykanie. Ustawienie stóp ma ogromny wpływ na postawę całego ciała.  Każda wątpliwość powinna być skonsultowana ze specjalistą i odpowiednio przebadana. Potwierdzenie lub zaprzeczenie diagnozy ułatwi komputerowe badanie stóp. Badanie  jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne i trwa 30 minut.  Pierwszą część badania stopy to badanie statyczne na platformie podobaroskopowej. Dziecko staje w wyznaczonym miejscu na platformie przez 30 sek. Pozwala to określić zarówno ukształtowanie sklepień stopy jak i punkty obciążone nadmiernie lub nieprawidłowo oraz stosunek nacisku prawej i lewej stopy na podłoże. Druga część badania polega na kilkukrotnym przejściu po platformie podobaroskopowej po przygotowanej ścieżce. Jest to badanie dynamiczne, pozwalające określić zachowanie stopy podczas chodu. Trzecią częścią badania jest wykonanie zdjęcia podeszwy stóp na podoscanerze. Uzyskujemy dokładny obraz spodniej części stóp, dzięki czemu możemy zaobserwować jej nacisk na podłoże, zmiany w postaci odcisków, modzeli i nieprawidłowości w budowie.
Jeśli w wyniku badania zostanie stwierdzona wada postawy spowodowana nieprawidłowym obciążeniem zalecana jest bezpłatna konsultacja z fizjoterapeutą aby ustalić indywidualny plan terapeutyczny, który pomoże zapobiegać problemom w przyszłości.

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań